Przed nami
- Przejście ponad 100 kilometrów szlakiem św. Jakuba
- Wędrówka wzdłuż oceanu
- Regionalne potrawy i napoje
- Magiczny klimat CAMINO
- Galicja i jej piękne, historyczne miasta
O wyjeździe
Droga świętego Jakuba jest jednym z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych. Istnieje od ponad tysiąca lat, a swoją popularnością dorównuje szlakom pielgrzymkowym do Rzymu czy Jerozolimy. Dróg pielgrzymkowych w zasadzie jest tyle ilu ludzi. Nasza droga przebiega przez malownicze tereny zachodniej Portugalii i Hiszpanii, ciągnąc się wzdłuż oceanu. Według wierzeń ciało św. Jakuba zostało przetransportowane łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano je w miejscu, w którym dzisiaj znajduje się Santiago de Compostela, a w nim przepiękna katedra. Program przygotowaliśmy tak, aby w Wielką Niedzielę chętni mogli wziąć udział w nabożeństwie, podczas którego wystawiane jest Botafumeiro (gal. wydzielający dym) – największy na świecie trybularz.
Dzień 1 (14 kwietnia, Poniedziałek)
Popołudniowy wylot do Porto, przejazd w okolice miejscowości Baiona, gdzie zakwaterujemy się w pierwszej alberdze.
Dzień 2 (15 kwietnia, Wtorek)
Po noclegu i zjedzeniu śniadania wyruszymy w drogę. Mamy do przejścia około 25 kilometrów do miejscowości Vigo, gdzie zatrzymamy się na noc. Już pierwszego dnia zaczniemy mijać pierwszych pielgrzymów idących do Santiago de Compostela, a na naszej drodze co chwila będą pojawiać się oznakowania szlaku – żółte muszle na granatowym tle.
Dzień 3 (16 kwietnia, Środa)
Z Vigo przejdziemy do miejscowości Redondela. Tym razem pokonamy około 24 kilometry. Drugi dzień wędrówki nie jest wymagający, ale da nam poczuć pierwsze oznaki zmęczenia. W mieście znajdują się liczne sklepy i kawiarnie, w których będzie można coś zjeść lub zaopatrzyć się w suchy prowiant. Redondela leży też nad zatoką, więc jeśli po południu ktoś czuje się na siłach, może przespacerować się nad morze i wstąpić do jednej z okolicznych knajp.
Dzień 4 (17 kwietnia, Czwartek)
Po śniadaniu ruszymy na szlak do Pontevedry, czyli jednego z większych miast na naszym szlaku. Po drodze możemy skorzystać z alternatywnego przebiegu szlaku, który prowadzi zacienionym laskiem nad brzegiem strumienia. Po dojściu do Pontevedry, jeśli siły pozwolą, można ruszyć do centrum miasta i zwiedzać je do późnego wieczora. Mamy do przejścia około 18 kilometrów. Wieczorem będziemy mieli okazję wziąć udział w procesji, w której uczestniczą regionalne bractwa. Jest to jedno z ciekawszych wydarzeń w regionie.
Dzień 5 (18 kwietnia, Wielki Piątek)
Kto wieczorem nie wyszedł na miasto będzie miał rano chwilę na zwiedzanie. W mieście warta odwiedzenia jest przepiękna bazylika, kościół Matki Bożej pielgrzymów (pieczątki), czy kościół franciszkanów (wybudowany w miejscu, gdzie dotarł święty Franciszek w drodze do Santiago de Compostela). Podczas dzisiejszej wędrówki dojdziemy do Caldas de Reis (około 24 kilometry). Caldas to miasteczko słynące ze źródeł termalnych. Zaraz przy wejściu do miejscowości można dać odpocząć zmęczonym stopom, mocząc je w gorącej wodzie, płynącej z miejskiego kranu, a jeśli ktoś ma odwagę, może zanurzyć się w tej gorącej wodzie w całości!
Dzień 6 (19 kwietnia, Wielka Sobota)
Rano wychodzimy do naszego ostatniego miejsca noclegu. Po drodze miniemy miejscowość Padrón. Ten etap wędrówki należy do jednych z piękniejszych krajobrazowo i jest bardzo urokliwy. Dzień marszu można sobie nieco wydłużyć. Szlak do Padron ma bowiem alternatywny przebieg (oznaczony czerwoną strzałką), biegnący przez Herbon. To stąd pochodzą słynne pimientos de Padron (papryczki z Padron). Tutaj też kręcone były niektóre sceny z filmu „Droga Życia” („The Way”). Miłośnicy owoców morza, mogą skorzystać z kilku wyśmienitych pulperii (barów serwujących ośmiornicę) tego miasta. Jest to najdłuższy dzień naszej wędrówki, bowiem do pokonania mamy około 27 kilometrów. Pozwoli nam to jednak zbliżyć się do Santiago de Compostela i skrócić poranną wędrówkę następnego dnia.
Dzień 7 (20 kwietnia, WIelkanoc)
Tego dnia mamy do przejścia około 12 kilometrów. Chętni będą mogli wstać przed świtem i po 2-3 godzinach marszu ustawić się w w kolejce przed katedrą, aby zdążyc wejść na mszę świętą o godzinie 12:00. Kto nie zdąży (lub nie będzie chciał) na południową mszę, będzie mógł wziąć udział w wieczornym nabożeństwie. Uwaga! Botafumeiro uruchamiane jest tylko na mszy o godzinie 12:00. Po Mszy dla pielgrzymów, wszyscy mamy czas wolny na indywidualną refleksję, zakup pamiątek, uzyskanie Composteli. Wieczorem udamy się na wspólną kolację, podczas której będziemy mogli skosztować regionalnego wina i wyśmienitych owoców morza.
Dzień 8 (21 kwietnia, Poniedziałek)
Rano udamy się do autobusu liniowego, a ze względu na popołudniową godzinę wylotu z Porto, chętni będą mogli udać się na zwiedzanie pięknie położonego miasta. Wieczorny powrót do kraju.
- Stan zdrowia uczestnika powinien w pełni pozwalać na udział w wyprawie
- Plan wyprawy jest poglądowy. W zależności od warunków meteorologicznych i kondycji uczestników program może zostać zmodyfikowany.
- Aby być na bieżąco śledź nasz profil na portalu Facebook.
- plecak turystyczny
- wygodne buty
- wygodną odzież i bieliznę
- latarka ze sprawnymi bateriami
- telefon komórkowy
- przybory higieniczne, chusteczki nawilżane
- filtr przeciwsłoneczny i okulary
- dokumenty i pieniądze, najlepiej w plastikowym woreczku (zabezpieczone przed wilgocią)
- podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (środki przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)
- Lekki śpiwór
Podczas tego wyjazdu śpimy w hotelach (pokoje 2,3,4 osobowe) i albergach (schroniska dla pielgrzymów) w wieloosobowych salach koedukacyjnych
CO MÓWIĄ UCZESTNICY WYJAZDU?
TERMIN:
14-21 KWIETNIA 2025
lekki
treking
DOBRY DLA
PRZYJACIÓŁ
WIOSENNA
PRZYGODA
BLISKO
NATURY
MINIMUM 6 OSÓB
CENA:
2099 ZŁOTYCH + 200 EURO
- Organizację wyprawy i opiekę doświadczonego pilota
- 7 noclegów w pensjonatach hostelach lub albergach (możliwe pokoje wieloosobowe, łóżka piętrowe)
- Ubezpieczenie NNW, KL
- Transport busem na trasie Porto – Baiona
- Bilet i przejazd autobusem liniowym na trasie Santiago de Compostela – Porto
- Wspólną kolację (ośmiornice, owoce morza, galicyjskie wino) po dotarciu do Santiago de Compostela
- Oficjalny paszport pielgrzyma do zbierania pieczątek
- Składki na Turystyczne Fundusze Gwarancyjne
- Gadżet Traventure™
- Wyżywienia
- Biletów lotniczych
- Dodatkowych atrakcji niezawartych w programie
- Biletów do metra w Porto
Impreza dosyć łatwa, należy przygotować się na zmienne warunki pogodowe i przejście dystansów rzędu 18-26 kilometrów.
- Po wysłaniu zgłoszenia otrzymasz od nas maila ze szczegółami wyjazdu.
- Zaliczka w wysokości 1000 złotych płatna na konto wskazane w umowie.
- W ciągu 2 dni od otrzymania informacji mailem prosimy o dokonanie wpłaty na wskazany w umowie numer konta, w przeciwnym razie Twoje zgłoszenie może zostać anulowane.
Zakup biletów odbywa się we własnym zakresie. Daty wyjazdów dostosowane są do lotów Wizzair z Warszawy, a koszt biletu to od 600 do 2000 złotych. Możliwa jest też rezerwacja biletów wśród innych przewoźników, jednak wiąże się to z przesiadkami i wydłużeniem czasu podróży.
Po potwierdzeniu wyjazdu (zebraniu się minimum 6 uczestników) poprosimy Cię o zakup biletów. Jeżeli obawiasz się samodzielnego zakupu biletów – napisz do nas, pomożemy!