NIESAMOWITA MADERA

PRZED NAMI
 • Przejście malowniczymi lewadami znajdującymi się w górach Madery, między innymi lewadą 25 fontes, Levada do Risco, Levada do Norte czy Levada do Moinho.
 • Wejście na najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo (1862 m.n.p.m.)
 • Pasterskie wioski pokryte strzechą w miejscowości Santana
 • Zwiedzanie stolicy Madery – Funchal
 • Najwyższy europejski klif – Cabo Girao
 • Naturalne baseny wulkaniczne z wodą z oceanu
 • Przysmaki regionalnej kuchni

O WYJEŹDZIE

Nasz wyjazd został przygotowany z myślą o każdym, kto lubi spędzać aktywnie czas. Tym razem zabierzemy Cię w miejsce, które nie bez powodu nazywane jest wyspą wiecznej wiosny. Niezależnie od pory roku temperatury na Maderze wahają się od 16 do 28 stopni Celsjusza, co czyni ją atrakcyjnym kierunkiem przez cały rok. Podczas naszego wyjazdu zabierzemy Cię w najciekawsze miejsca na wyspie. Zobaczysz zarówno turystyczne szlagiery, jak i rzadziej odwiedzane zakątki. Cała wyspa, choć powierzchniowo nie należy do największych, obfituje w bujną, różnorodną przyrodę, a na jej terenie można zaobserwować  pogodę przypominającą tę, z różnych stref klimatycznych – od śniegu w wysokich partiach gór, przez pustynny, wręcz marsowy krajobraz po pastelowo zielone lasy tropikalne. Całość dopełnia to, z czego Madera słynie – dziesiątki, a nawet setki kilometrów różnorodnych lewad, czekających właśnie na Ciebie!

 

PLAN WYPRAWY

Dzień 1

Spotykamy się na lotnisku w Warszawie i wspólnie udajemy się w podróż na wyspę. Na miejscu przesiadamy się do komfortowego busa i jedziemy do miejsca noclegu, oddalonego o około 20 km od lotniska. W przypadku wykupienia innych przelotów niż sugerowany czarter, istnieje możliwość spotkania się na lotnisku w Santa Cruz na Maderze.

Dzień 2 

Wstajemy wcześnie rano i wyruszamy w drogę ku naszej pierwszej przygodzie. Przejedziemy do centrum wyspy, gdzie rozpoczniemy kilkugodzinne zwiedzanie pierwszych lewad. Przejdziemy Levadą do Risco, która zaprowadzi nas wprost do wznoszącego się ponad nią wodospadu Risco. Przejście tym szlakiem połączymy z odwiedzeniem Levady das 25 fontes, której zwieńczeniem będzie małe jeziorko z krystalicznie czystą wodą. Cała trasa przebiega w terenie o bujnej roślinności, niejednokrotnie przypominając krajobrazy znane nam ze Spilbergowskiego „Parku Jurajskiego”. Przy sprzyjających warunkach drogę powrotną pokonamy przechodząc przez 800 metrowy tunel. W drugiej części dnia przejedziemy do miasteczka Porto Moniz, gdzie będzie można zanurzyć się w oceanicznych wodach wlewających się bezpośrednio do naturalnych, wulkanicznych basenów. Wieczorem wrócimy do naszego hotelu.

Dzień 3

Trzeci dzień rozpoczniemy wędrówką na najbardziej wysunięty na wschód punkt na Maderze. Przejdziemy przez całą długość półwyspu Sao Lourenco, na brzegach którego, przy odrobinie szczęścia zobaczymy wygrzewające się na słońcu foki. Tutaj towarzyszyć nam będzie zupełnie inny, marsowy krajobraz – niewiele zieleni, za to dużo pomarańczowych skał oraz urwistych klifów. Kolejnym punktem programu będzie przejechanie do miejscowości Machico i stąd rozpoczęcie wędrówki trasą wzdłuż brzegu. Trasa będzie jednak wiodła wysoko nad poziomem morza, gdzie ląd opada stromo do oceanicznych wód. Przejdziemy przez najwspanialszy odcinek trasy, pokonując klify znajdujące się bezpośrednio nad szalejącym w dole oceanie. Wieczorny powrót do hotelu.

Dzień 4

Tego dnia zaczniemy od punktu widokowego znajdującego się na najwyższym klifie w Europie – Cabo Girao. Na samym końcu klifu czekać będzie na nas metalowo-szklana platforma, na którą oczywiście można wejść. Jednak blisko 600 metrowa przepaść w dół potrafi doprowadzić do zawrotów głowy. Po zejściu z klifu przejdziemy szlakiem Levady do Norte, prowadzącej bezpośrednio do Cabo Girao. Pokonamy go jednak w drugą stronę, przechodząc między niejedną plantacją bananowców. Po południu przejedziemy do miejscowości Paul do Mar skąd przejdziemy wymagającym szlakiem okrężnym do Jardim do Mar. Wędrówka odbywać się będzie bezpośrednio przy brzegu oceanu, po skalistych blokach wystających bezpośrednio ze ze zbocza. UWAGA: Trasa będzie możliwa do przejścia tylko przy dobrej pogodzie i przy odpowiednim poziomie pływów oceanicznych. Dzień zakończymy przejazdem turystyczną kolejką linową w miejscowości Faja dos Padres. Wieczorem powrót do hotelu.

Dzień 5

Tego dnia zdobędziemy najwyższy szczyt Madery – Pico Ruivo, wznoszący się na 1862 metry ponad poziom morza. Trasa biegnąca na szczyt nie jest wymagająca, ale należy przygotować się na zmienne warunki atmosferyczne – słońce, deszcz, chmury i wiatr, a czasami nawet opady śniegu! Z góry rozciąga się widok na okoliczne szczyty, a na horyzoncie leniwie kołyszą się wody oceanu atlantyckiego. Po zdobyciu szczytu przejedziemy do wioski Santana, gdzie znajdują się stare pasterskie domki z dachem krytym strzechą. W kilku z nich znajduje się skansen, wewnątrz którego można spróbować i zakupić tradycyjny maderski poncz. Domki przykuwają uwagę swoją pastelową barwą, a smak ponczu pozostaje z nami na długo. Dzień zakończymy przejściem Levady do Rodrigues – atrakcyjną ścieżką wiodącą przez wiecznie zielony las wawrzynowy, kilkukrotnie przechodzącą przez długie tunele. Na trasie znajdują się liczne wodospady, wielki próg wodny przypominający schody, a także jedyne na wyspie, rosnące wzdłuż szlaku – szydlice japońskie.

Dzień 6

Szósty dzień poświęcimy na przejście lewady do Moinho oraz lewady do Nova. Czekać na nas będzie okrężna trasa po górskim grzbiecie rozciągającym się od morza w głąb wyspy. Przez dolinę prowadzą dwa szlaki, biegnące jeden nad drugim, a część ścieżek biegnie przez wodospady. To tutaj znajduje się miejsce znane z pocztówek – lewada wiodąca bezpośrednio za strumieniem wody spływającym z góry. Po południu przejdziemy jedną z okolicznych lewad. Czekać nas będzie spokojny spacer dolinami porośniętymi uprawami bananów, batatów czy trzciny cukrowej. Wieczorem wrócimy do hotelu.

Dzień 7

Jeden dzień poświęcimy na zwiedzanie stolicy Madery, miasta Funchal. Zwiedzimy ogród botaniczny, w którym znajdują się dziesiątki tropikalnych roślin, a chętni będą mogli skorzystać z wjazdu (i zjazdu) kolejką linową. Odwiedzimy również wąskie uliczki, które słyną z możliwości zjazdu drewnianymi saniami. Przejedziemy na słynny targ owoców i warzyw oraz targ rybny, na którym z pewnością zobaczymy świeżo złowione Espady. Chętni będą mogli odwiedzić muzeum Cristiano Ronaldo – piłkarza, który pochodzi właśnie z Madery. Dzień zakończymy wizytą na piaszczystej plaży w Machico, gdzie odważni będą mogli zanurzyć się w zimnych wodach oceanu atlantyckiego. 

Dzień 8

Pożegnanie z wyspą, przejazd na lotnisko i powrót do kraju.

 

WAŻNE INFORMACJE

 • Zaplanowana trasa miejscami przebiega przez mocno eksponowane zbocza.
 • Uczestnik zobowiązany jest posiadać paszport lub dowód osobisty ważny minimum 6 miesięcy od daty powrotu do Polski, z przynajmniej jedną wolną stroną.
 • Stan zdrowia uczestnika powinien w pełni pozwalać na udział w wyprawie
 • Plan wyprawy jest poglądowy. W zależności od warunków meteorologicznych i kondycji uczestników program może zostać zmodyfikowany, a kolejność realizacji programu może odbywać się w dowolnej konfiguracji. 
 • Zakwaterowanie w hotelach w pokojach 2 osobowych.

WYPOSAŻENIE UCZESTNIKA (niezbędne do trekingów)

 • średni plecak (30-40l)
 • buty trekingowe są przydatne, ale nie wymagane
 • wygodne buty do chodzenia
 • kijki trekkingowe (opcjonalnie)
 • koszula z długim rękawem lub polar
 • długie spodnie lub lekkie krótkie spodenki (lub jedne z odpinanymi nogawkami)
 • kurtka przeciwdeszczowa z kapturem
 • latarka ze sprawnymi bateriami,
 • telefon komórkowy, ładowarka
 • filtr przeciwsłoneczny i okulary
 • dokumenty i pieniądze, najlepiej w plastikowym woreczku (zabezpieczone przed wilgocią)
 • podstawowe indywidualne lekarstwa i środki opatrunkowe (środki przeciwbólowe, na dolegliwości żołądkowe, plastry, bandaż elastyczny, gaziki nasączane spirytusem, gaziki jałowe)

małe
grupy

TREKIGNI
DLA KAŻDEGO

szlaki malowniczymi lewadami

Noclegi
w hotelu

TERMIN:
4-11 GRUDNIA

CENA:
1600 zł + 300e
+ LOTY

4-8 OSÓB

CENA OBEJMUJE:
 • Organizację wyjazdu i opiekę organizatora
 • 7 noclegów w hotelu
 • Wynajem i przejazdy komfortowym busem wraz z paliwem
 • Ubezpieczenie KL i NNW
 • Składkę na turystyczny fundusz gwarancyjny

CENA NIE OBEJMUJE:

 • Biletów lotniczych (Jak kupić bilet? Zobacz niżej)
 • Wyżywienia
 • Biletów wejścia do ogrodu botanicznego, kolejek linowych
 • Dodatkowych atrakcji 

UWAGI DODATKOWE:

 • Zaliczka płatna przy zgłoszeniu